نقش پررنگ خوردن صبحانه در فرایند یادگیری دانش آموزان و یادهی معلمان|دانش آموزان دات کام

  • 26 بهمن 1395
  • 3963
  • 0

همیشه تعدادی از معلمان و دانش آموزان وجود داشته اند که بدون صبحانه خوردن،راهی مدارس میشوند.اما چرا بین این همه وعده ی غذایی از صبحانه یاد میشود و بعبارتی دیگر چرا خوردن صبحانه برای معلمان و دانش آموزان اهمیت ویژه ای دارد؟واقعاً آیا خوردن صبحانه بر پیشرفت تحصیلی کودکان تاثیر میگذارد؟

آیا واقعاً لزومی داره که معلمان و دانش آموزان صبحانه بخورند؟اصلاً صبحانه باعث افزایش قدت ذهنی کودکان میشه یا موجب کاهش آن؟!چرا آنهایی که صبحانه نمیخورند،بازهم پا به پای دانش آموزانی که صبحانه نمیخورند،همراه میشوند؟

طبق روانشناسی رشد،از آنجاییکه هر مرحله از رشد بر کیفیت مراحل بعدی رشد تاثیر گذار است،بنابراین اگرچه در سالهای ابتدایی میزان رشد دانش آموزان کمتر است ولی چون میزان کیفیت این مرحله از رشد،بر مراحل بعدی اثر میگذارد بنابراین باید نهایت دقت را در ه مرحله از رشد جسمانی کودکان داشت.

معلمی را فرض کنید که بدن صبحانه خوردن وارد مدرسه میشود.به نظر شما زنگ اول برای معلم چگونه پیش خواهد رفت؟
آخرین غذایی که وی خورده برمیگردد به شب گذشته و تقریباً 8ساعت میشود که چیزی نخورده.حال چگونه یک معلم میتواند نزدیک به دو ساعت را سرپا بایستد و برای دانش آموزان به مانند قبل تدریس کند؟!

خوردن صبحانه بر سلامت فکری،جسمی،تمرکز حواس اثر میکند و از طرفی مانع افتادن قند خون،خستگی،بی حوصلگی،کم دقتی و... میشود.اما اینطور هم نباید باشد که هر چیزی را در وعده ی غذایی صبحانه ی خود جای دهیم.یک صبحانه ی عالی باید حاوی: شیر ، کیک، تخم مرغ آب پز،نان و غلات،میوه جات باشد و از قرار دادن مواد غذایی نظیر سوسس،کالباس،چیپس و نوشابه و نظایر آن باید خودداری کرد.
 
اما چرا بعضی از افراد میگوین که ما صبحانه نمیخوریم ولی همچنان مطالب را به مانند دیگران یاد میگیریم؟
به این دسته از دانش آموزانی که فکر میکنند که مطالب را یاد میگیرند و حتی آن دسته از معلمانی که فکر میکنند درس مورد نظر را به خوبی یاد دادند،باید عرض شود که کیفیت یادگیری و یاددهی مطالب آنها هرگز به مانند زمانیکه صبحانه میخورند نیست و به مراتب کمتر از آن موقع است.بنابراین حداقل برای بالا بردن سطح کیفی نظام آموزشی هم که شده باید سرحال و قبراق وارد مدرسه سد که این امر با دوچیز امکان پذیر خواهد بود.یکی صبحانه خوردن و دیگری ورزش کردن.

پایان مقاله.امیدوارم از این مقاله خوشتان اومده باشه.

مدیر وبسایت دانش آموزان دات کام

نقش پررنگ خوردن صبحانه در فرایند یادگیری دانش آموزان و یادهی معلمان|دانش آموزان دات کام

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 20

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh