ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و اهمیت آن چیست|دانش آموزان دات کام

  • 13 فروردين 1396
  • 2763
  • 0

در این مقاله از سایت دانش آموزان دات کام قصد داریم تا به طور خیلی خلاصه درمورد سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و اهمیت آن و همچنین شاخصه های تأثیر گذار بر آن از کتاب دکتر علی اکبر سیف صحبت کنیم.علاوه بر آن به انواع ارزشیابی نیز سرکی کشیده ایم.

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و اهمیت آن چیست|دانش آموزان دات کام|سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان علی اکبر سیف

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی یعنی مقایسه ی نتایج بدست آمده از سنجش عملکرد یادگیرندگان در مورد هدفهای آموزشی و تصمیم درباره ی اینکه آیا فعالیت های آموزشی معلمان و کوششهای یادگیری دانش آموزان یا دانشجویان موفقیت آمیز بوده اند و به چه میزانی.

روایی یعنی اینکه آزمون یا هر وسیله ی دیگر سنجش، تا چه اندازه آنچه را که قرار است بسنجد؛خواهد سنجید.

روایی محتوا به این مطلب اشاره میکند که نمونه سوال ها یا تکالیفی که در یک آزمون یا وسیله ی سنجش مورد استفاده قرار میگیرند تا چه میزان معرف کل جامعه ی سوال ها یا تکالیف ممکنی هستند که میتوان از محتوا و هدفهای درسی مورد نظر تهیه کرد.

پایایی به ثبات نتایج حاصل از اجرای آزمون یا وسیله ی سنجش گفته میشود.

پایایی شرط روایی است، یعنی یک آزمون باید پایا(دقیق) باشد تا روا محسوب شود، اما عکس آن درست نیست؛ یعنی یک ازمون میتواند پایا باشد اما برای منظور ما روا نباشد.

در ارزشیابی وابسته به ملاک یا ارزشیابی ملاکی، ملاک یا معیار ارزشیابی از پیش تعیین میشود و عملکرد یادگیرنده با توجه به آن مورد قضاوت قرار میگیرد.

در ارزشیابی وابسته به هنجار، به جای یک ملاک یا معیار مطلق،نوعی ملاک نسبی مورد استفاده قرار میگیرد.

ارزشیابی آغازین در آغاز درس و پیش از شروع فعالیت های آموزشی معلم و کوشش های یادگیریدانش آموزان اجرا میشود و دارای دو منظور است:

                    1)سنجش پیش نیازهای یادگیری

                   2)تعیین میزان دانش و آگاهی دانش آموزان از مطالب درس جدید

ارزشیابی تکوینی به منظور کشف مشکلات یادگیری دانش آموزان و نواقص آموزش معلم با این هدف که با اقدام به موقع او روبرو گردند، انجام میشود. این ارزشیابی در طول دوره ی آموزشی چنیدن بار انجام میشود.

در ارزشیابی تراکمی، تمامی آموخته های دانش آموزان در طول یک دوره ی آموزشی تعیین میشوند و هدف آن نمره دادن به دانش آموزان و قضاوت درباره ی اثر بخشی کار معلم است.

در نمره گذاری، معلم اطلاعات بدست آورده درباره ی یادگیری و پیشرفت هر یک از دانش آموزان خود را باهم ترکیب میکند و بر اساس آن درباره ی کیفیت پیشرفت آنان به داوری میپردازد و نتیجه را بصورت یک نمره برای هر یک از آنان منظور میکند. برای نمره گذاری چندین هدف زیر را ذکر کرده اند:

  • اداری
  • اطلاعاتی
  • انگیزشی
  • هدایتی

در نمره گذاری ارزش نمره های بدست آمده از منابع مختلف با هم متفاوت اند و باید به آنها وزن های مختلف داده شود.

تکنولوژی کامپیوتر از جهات مختلفی چون ساخت، چاپ، اجرا و نمره گذاری آزمونها و سایر وسایل سنجش برای سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی قابل استفاده است.

نمره گذاری بر پیشرفت و عملکرد دانش آموزان تأثیرات مثبت و منفی به جا میگذارد.

واکنش معلم بر روی ورقه های امتحانی دانش آموزان به صورت بازخورد بر بهبود عملکرد آنان آثار مفیدی بر جای میگذارد.برای دانش آموزان خردسال توضیحات شفاهی مفید است اما برای دانش آموزان سنهای بالاتر توضیحات کتبی اثربخش تر است.

درباره ی حفظ یا حذف نمره و نمره گذاری، صاحبنظران معتقدند وجود نمره و نمره گذاری لازم است و فعلاً نمرات موارد استفاده ی گوناگون دارند و نمیتوان از آنها صرف نظر کرد.

انتهای مقاله

منبع:دانش آموزان دات کام

برگرفته از کتاب روانشناسی پرورشی نوین دکتر علی اکبر سیف

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh