بهترین تعریف علمی از یادگیری و معرفی انواع یادگیری و همچنین تمامی عوامل موثر بر یادگیری- دانش آموزان دات کام

  • 3 اسفند 1395
  • 4606
  • 0

یکی از مهم ترین اهداف آموزش و پرورش هر جامعه ای،یادگیری لذت بخش است.اما تعریف علمی یادگیری کدام است؟

بهترین تعریف علمی از یادگیری و معرفی انواع یادگیری و همچنین تمامی عوامل موثر بر یادگیری|یادگیری چیست|انواع یادگیری کدام اند|مفاهیم مطرح شده در یادگیری کدام اند|چه تفاوتی بین یادگیری و عملکرد وجود دارد|چه عواملی بر یادگیری تاثیر گذارند

تعریف یادگیری و تفاوت آن با عملکرد

یادگیری تغییر در رفتار است اما نه هر گونه تغییری بلکه تغییری که بر اثر تجربه حاصل شده باشد. بنابراین به تغییرات ناشی از رشد و بلوغ،عوامل شیمیایی و مکانیکی به هیچ وجه یادگیری گفته نمیشود.

یادگیری تنها منحصر به مدرسه نیست و همیشه و همه جا به طور پیوسته و مستمر صورت میگیرد.یادگیری تغییر در توان رفتاری فرد است.تغییر در توان رفتاری قابل مشاهده و اندازه گیری نیست مگر اینکه به عملکرد تبدیل شود.بعبارت دیگر به رفتار های آشکار و قابل اندازه گیری عملکرد گفته میشود.عملکرد نتیجه ی یادگیری است نه خود یادگیری.

انواع یادگیری

یادگیری انواع مختلفی دارد و تعدادی از آنها که اغلب نظریه پردازان روان شناسی تربیتی به آنها اشاره کرده اند،عبارتند از:

  • شرطی شدن واکنشی
  • شرطی شدن فعال
  • یادگیری از طریق مشاهده
  • یادگیری شناختی

​در فرایند زندگی هر یک از انواع ذکر شده ممکن است بر اساس موقعیت،اتفاق بیفتد اما در فرایند یادگیری انسن،یادگیری از طریق شناخت و بینش از اهمیت خاصی برخوردار است.زیرا انسان بر اساس بینش و تفکر،روابط علمی اشیا و پدیده ها را کشف میکند. بنابراین وظیفه ی نظام های آموزشی،ایجاد شرایط مطلوب برای پرورش تفکر خواهد بود.

هدف از پرورش تفکر،شناخت علمی،ایجاد باور و گرایش به سوی علم و عمل است.شناخت و باور هرگز با روش های خشک وقالبی و تمرینهای بی معنی حاصل نخواهد شد.کسب معرفت احتیاج به محیط مناسبی دارد که برای دانش آموزان جذاب و برانگیزاننده باشد و روش حل مسئله را به آنان بیاموزد.

عوامل موثر بر یادگیری

محیط و موقعیت مناسب، در یادگیری انسان بسیار موثر است اما علاوه بر محیط عوامل متعددی همچون آمادگی،انگیزه و هدف،اِسناد های علّی و انتظار موفقیت،تجارب گذشته،رابطه ی کل و جزء و حتی تمرین و تکرار با معنی و لذت بخش میتوانند در کمیت و کیفیت یادگیری موثر باشند.

همچنین یکی از موثرترین عوامل بر فرایند یادگیری،آموزشهای رسمی و مدرسه ای معلمان و مسولان اجرایی مدارس میباشد که میتوانند ضمن سازماندهی مناسب،محیط های فیزیکی و عاطفی،فرصت های خوبی را برای یادگیری دانش آموزان فراهم سازند.

متاسفانه در آموزش و پرورش موجود،توجه چندانی به این عوامل نمیشود.معلمان و مجریان برنامه های آموزشی بیش از آنکه عمل کنند،حرف میزنند.آنها به جای اینکه چگونه یاد گرفتن،چگونه اندیشیدن و پگ.نه زندگی کردن را به دانش آموزان بیاموزند،با روش های خشک و قالبی و دیکته کردن موضوعات کتابهای درسی و برنامه های فشرده و خسته کننده ی خود،امکان اندیشیدن و یادگیری با انگیزه را از آنان گرفته اند.

در این مقاله سعی شده که خیلی خلاصه به یادگیری و مفاهیم مهم آن اشاره شود و در فرصت های بعدی به طور مفصل به یادگیری اشاره خواهد شد.

پایان مقاله.امیدوارم از این مقاله خوشتان اومده باشه.

مدیر وبسایت دانش آموزان دات کام

 

بهترین تعریف علمی از یادگیری و معرفی انواع یادگیری و همچنین تمامی عوامل موثر بر یادگیری- دانش آموزان دات کام

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 19

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط